Siz de bir “metabolik obez” olabilirsiniz

Kategoriler: Beslenme,Obezite - Şişmanlık

Kilonuz ne olursa olsun, bel çevrenizi ölçün. Kadınsanız 88, erkekseniz 98 cm’yi üst sınır sayın. Bu rakamlardan yüksek değerlerde bir doktor yardımı almayı düşünün.

Uzmanlar, tartıdaki ölçüleri veya “beden kitle indeksi”ne göre “normal ağırlıkta” yani “sağlıklı bir kilo aralığında” kabul edilen kadınların en az yüzde 20’sinin, metabolik anlamda aşırı kilolu yani obez olduklarını söylüyor. Bu grupta yer alanlar için de yeni bir tanım, “metabolik obez” kavramı kullanılıyor. Bu ayrım çok mühim. Çünkü obezite sorununda, sadece artan ağırlık değil, o fazla ağırlıkların yani “fazla yağların” nerede toplandığı da önemli.

Asıl suçlular bacaklarda, kalçalarda ve “deri altında” değil de “organların içinde” ve “çevresinde” biriken yağlar. Karaciğerinizin içini dolduran, pankreasınızı, kalbinizi, böbreğinizi sarıp sarmalayarak onları yağ denizi içinde boğan toksik yağ birikimleri…

Kronik hastalıklara yani şekere, hipertansiyona, damar sertliğine davetiye çıkaran da, organlarınızın içi ve dışını dolduran “iç yağlar”…

Sonuç olarak obezitenin iki sonucu var: Metabolik ve mekanik! Metabolik hasarları “iç yağlar”, mekanik hasarları (eklem yıpranmaları, pişikler) ise “cilt altında biriken yağlar” yapıyor.