Obezite kadınlarda daha tehlikeli

Kategoriler: Obezite - Şişmanlık

Obezite ve kilo fazlalığı sorunu kadınlar için daha tehlikelidir. Kilo sorunu olan kadınlarda hamilelik dönemine ilişkin problemler sıklaşmakta, eklem hasarı, safra kesesi taşları, tüylenme, adet düzensizilikleri ve ruhsal değişimler yoğunlaşmaktadır.

Hamileler, kırklı yaşlarda zaten yavaşlayan metabolizma hızının menopozu takiben biraz daha düşmesi, psikolojik sorunlara ve duygusal dalgalanmalara bağlı aşırı miktarda veya kontrolsüz yiyecek tüketimine eğilim ile egzersiz noksanlığı, kadınların obezite sorununa yatkınlığını artıran etkenlerin en önemlileridir.

KANSER OLASILIĞINI YÜKSELTİR

Şişman kadınlarda göğüs, yumurtalık, kalınbağırsak ve safra kesesi kanseri riski daha fazladır. Kanser riskindeki bu artışın fazla kiloya mı, yüksek yağlı ve yüksek kalorili diyete mi bağlı olduğu henüz açık değildir, ama kilo fazlalığı ve şişmanlık sorununun bazı organ ve doku kanserlerine yakalanma şanssızlığını artırdığından kuşkunuz olmasın!

BELLEK SORUNU DAHA SIKTIR

Obezite (şişmanlık); diyabet, koroner arter hastalıkları ve hipertansiyon gibi birçok damar yaşlandırıcı hastalıkla yakından ilgilidir. Yapılan çalışmalar bu damarsal risk faktörlerinin Alzheimer hastalığında da önemli olabileceğini düşündürmektedir. Şişman kadınlarda; özellikle 70 yaşından sonra damarsal risk faktörleri artmakta; dolayısıyla bellek azalmasına yatkınlık fazlalaşmaktadır. Araştırmalar şişman kadınlarda Alzheimer hastalığının daha çabuk geliştiğini göstermektedir. Kadınların, özellikle orta yaştan itibaren ideal kilolarını korumaları, düşük kalorili ve dengeli beslenmeleri, düzenli egzersiz yapmaları ve kaliteli bir yaşam tarzı uygulamaları hem diyabet, koroner arter hastalıkları ve hipertansiyon gibi vasküler risk faktörlerini azaltacak, hem de damar yaşlanmasına ve Alzheimer hastalığına yakalanma oranını düşürecektir.

DEPRESYONA YÖNELTİR

Şişmansanız sadece aktivite düzeyiniz, metabolizmanız yavaşlamaz. Sadece bedeniniz daha az hareket edip daha çok dinlenmeye ihtiyaç duymaz. Şişmanlık ruhsal yaşamınız için de etkin bir toksindir. Kilo aldıkça daha az konsantre olur, daha yavaş düşünür, daha çok unutur ve muhtemelen daha yavaş üretirsiniz. Bedeniniz ve ruhunuz arasındaki o güzel uyum sık sık bozulur. Ruhsal barışınız, özellikle kendinizle barışık olmanız önemli ölçüde tehlikeye girer. Kilo fazlalığı ve şişmanlık sorunu olanlarda depresyon sorunu bu nedenlerle daha sık görülmektedir. Genellikle ‘Maskeli Depresyon’un şişmanlarda daha yaygın olması muhtemeldir. Kısacası; şişmanladığınızda, ruhsal yaşamınız da önemli ölçüde toksin saldırısına maruz kalır. Kilo verdiğiniz ve hafiflediğiniz ölçüde bu toksinlerden kurtulur, hem bedeninizi hem de ruhunuzu detokslarsınız.

EKLEM SORUNLARI ÇOĞALIR

Osteoartirit özellikle dizleri, kalça eklemlerini ve belinizin alt kısmını etkileyen, yaşlandıkça ağırlaşan yaygın bir eklem hastalığıdır. Fazla kilo eklemlere ilave bir basınç yükleyip, eklem yüzeylerinizi koruyan kıkırdağa (kartilaj) zarar verir. Kilo kaybı, eklemleriniz üzerindeki bu ek ve zararlı baskıyı azaltabilir, osteoartiritten kaynaklanan ağrı ve hareket sınırlanmasını iyileştirebilir. Artan kilolarınızın bel ağrılarına, bel fıtığı gibi sorunlara da yol açtığını unutmayın.

SAFRAKESESİ TAŞLARI DAHA SIK GÖRÜLÜR

Safra taşı hastalığı kadınlar arasında erkeklere göre daha yaygındır. Safra taşı riskiniz kilonuz arttıkça artmaktadır. Kilolu olmanın safra taşına nasıl yol açtığı bilinmemektedir. Özellikle sık ve art arda doğum yapmış kilo fazlalığı olan kadınlarda safrakesesi taşları daha sık oluşmaktadır.

REFLÜ ÖZEFAJİTİS VE MİDE FITIĞI OLASILIĞI ARTAR

Şişman ya da fazla kilolu kadınlarda yemek borusu ile mide arasındaki ilişkiyi düzenleyen yapının bozulması yemek borusuna gıdaların geriye kaçışını kolaylaştırmakta, şişkinlik, hazımsızlık, göğüs kemiği altında ağrı ve basınç hissi, ekşime, kaynama gibi sorunlar, ağızda metalik tat, asit kaçağına bağlı boğazda yanma, tekrarlayan öksürük atakları ve ses kısıklığı gibi problemler sıklaşmaktadır. Bütün bunların özellikle hamilelik dönemindeki obez kadınların canını daha çok sıkacağını bilmelisiniz.

CİLT PROBLEMLERİ CAN SIKAR

Şişman kadınlarda deri kıvrım yerlerindeki aşırı terleme, ısınma ve sürtünme gibi sorunlar nedeni ile kızarmalar, pişikler ve mantar enfeksiyonları daha sıktır. Kasıklar, göbek kıvrımları ve meme altı bölgelerinde bu sorun ile daha çok karşılaşılır.

Varisler kilo sorunu olan kadınlarda daha fazla görülür, daha belirgindir, süratle ilerleme eğilimindedir. Varis sorunlarının sıklığı kilolardaki artışla paralellik gösterir.

Selülit sorununa yatkınlığı artıran en önemli neden kilo sorunu ile birlikte cilt altı ve cilt dokusunda hızla artan yağ depolanmasıdır. Kilo sorunu belirginleştikçe selülitler de yoğunlaşır. Ağır ve ilerleyici bir selülit yapılanması obez kadınların değişmez kaderidir.