Eklem yıpranması durdurulabilir mi?

Kategoriler: Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Her eklem yaşlanır. Diz ve kalça eklemi gibi ciddi ağırlık altında kalanlar daha da erken yaşlanır. İleri yaşları ağrısız ya da çok hafif şikayetlerle karşılamak istiyorsak, eklemlerimize de iyi bakacağız: Peki neler mi yapmalıyız?

Her eklem yaşlanır. Diz ve kalça eklemi gibi ciddi ağırlık altında kalanlar daha da erken yaşlanır. Yaşlanıp yıpranan bir eklem ise kolay ve sık ağrır. Genelde önce diz eklemlerinde başlayan bu ufak tefek ağrılar, ilerleyen zamanda kalça eklemlerine, omuz, el, bilek, dirsek ve hatta sırt eklemlerine kadar yayılır.

Bu tatsız gelişmenin pek çok sebebi var. İlki yaşlanmayla birlikte eklemlerde yastık görevi yapan kıkırdak dokusunun aşınması. Kıkırdak yapısının bozulması ve zamanla yok olması, eklem yüzeylerinin sürtünmesine, aşınmasına, harap olmasına kırılmasına neden oluyor. Can yakan ağrıların bir başka nedeni de, yıpranmış eklem yüzeyindeki sürtünmeler.
Bütün bunlar aynı zamanda erkeklerde 50, kadınlarda ise 40 yaş civarında başlayan yaşlılık romatizmasının da ilk işaretleri.

Özeti şudur: İleri yaşları ağrısız ya da çok hafif şikayetlerle karşılamak istiyorsak, eklemlerimize de iyi bakacağız: Peki neler mi yapmalıyız? İlk 5’te bakın neler var…

Eklem dostu 5 öneri

◊ Kilo almamaya çalışacağız
Alacağınız her kilo diz, kalça ve bel eklemlerinize yük bindirir, vereceğiniz her kilo riskinizi azaltır.

◊ Eklemleri destekleyeceğiz
Besinlerle yeterli miktarda kalsiyum, C ve D vitamini, omega 3 ve kolajen aldığınızdan emin olun. C vitamini osteoartrit riskini neredeyse üç kat azaltır, D vitamini kemiklerin sağlığını korur. Omega 3 ekleminizi yağlar. Kolajen kıkırdaklarınızı yeniler, bağlara güç katar. Kalsiyum kemiklerin ana dolgu maddesi olarak görev yapar.

◊ Yaralanmalara karşı dikkatli olacağız
Erken yaşlarda dizlerini yaralayanlarda ileri yaşlarda osteoartrite yakalanma olasılığı iki-üç kat artıyor. Yaptığınız egzersizlerin eklemlerinizi zorlamadığından, onlara zarar vermediğinden emin olun. Eklemlerinizi çarpma ve düşmelerden koruyun.

◊ Eklem yaralanmalarını ciddiye alacağız
Yaralı bir eklem için tedavide gecikme ya da yanlış tedaviler, ileriki yıllarda ekleminizde osteoartrit oluşmasına neden olabilir. Eklem yaralanmalarında size önerilen tedavileri ihmal etmeyin, ciddiye alın.

◊ Egzersiz yapacağız
Eklemlerinizi daha güçlü tutarak daha güçlü kaslar ve kirişlere sahip olmak eklem sağlığı ile yakından bağlantılı. Düzenli yürüyüş ve/veya bisiklet, yüzme gibi kardiyo egzersizleri direnç egzersizleri ile birleştirildiğinde eklemleri daha dirençli kılıyor.