Kuru erik sağlam kemik

Kategoriler: Beslenme,Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Sağlam kemiklere sahip olmanın yolu sadece yoğurt, peynir yemekten geçmiyor. Bol lahana ve sık sık çiğ badem tüketmek de gerekiyor.

Kalın yeşil yapraklı sebzelerin de hemen hepsi bol miktarda bitkisel kalsiyum içeriyor. Ama benim farkında olmadığınızı bildiğim bir favorim daha var: Siyah kuru erik.

Bunda da bol miktarda kalsiyum mevcut. Ayrıca o sadece kemik dostu da değil, harika bir antioksidan deposu, güvenilir bir kalp beyin koruyucusu, ucuz ve etkili bir posa, sorbitol yüklü kabızlık savaşçısı.

Erik kurusunda neler var?

Siyah kuru erik en başta lezzetli, doyurucu aynı zamanda kalorisi düşük bir doğal atıştırmalık. Aynı zamanda çok da faydalı. Öncelikle güçlü bir posa kaynağı. İçinde fazla miktarda bağırsak dostu sorbitol var. Yani kabızlıkla mücadelede tıpkı incir gibi etkili bir doğal destek. Kuru erikteki diğer mucizenin adı boron.

Boron kemikler için çok önemli bir mineral. Bu nedenle erik güçlü bir kemik dostu. Her akşam yenecek iki-üç kuru siyah erik kemikleri korumada muhtemelen süt veya yoğurt kadar etkili. Ayrıca bağırsak, meme gibi kanserlerden korunma ve şekeri önlemede de oldukça faydalı.
Siyah eriğin en güçlü taraflarından biri de antioksidan kapasitesi. ORAC (oksijen radikali emme kapasitesi) değeri dikkate alındığında antioksidan gücü yüksek olan besinler listesinin ilk sırasına yerleşiyor.

Kuru eriğin oksijen radikali emme kapasitesi 5500 iken hemen ardından gelen kuru üzümde bu seviye 2500’e iniyor. Yani ikinci sıradaki besine iki kat fark atmış durumda.

Kuru siyah erik bilinen en güçlü pas önleyicilerinden biri. Kuru eriğin mucizeleri bununla da bitmiyor. Potasyum, demir ve vitamin gücü de bir hayli fazla. Kısacası, hayatınıza “her akşam iki siyah kuru erik” formülünü sokmanızda fayda var.

Netice şu: Siyah kuru erik saydığım marifetleri ve mahiyetleri nedeniyle harika bir akşam atıştırmalığı alternatifi.

Tabii sayıyı 4-5 adetle sınırlandırmak en doğrusu.

 

HANGİ KURUYEMİŞ?

◊ Daha çok kalsiyum ve protein: Badem
◊ Daha fazla omega-3, folik asit: Ceviz
◊ Daha bol E vitamini: Fındık
◊ Çok çok arjinin: Yer fıstığı
◊ Yeterince triptofan: Kabak çekirdeği