Kış aylarında üşümemek ve vücut ısısını korumak için nasıl beslenilmeli?

Kategoriler: Beslenme

Soğuk kış günleri başladı. Peki kış aylarında vücut ısısını korumak için ne yapmalı? Kış aylarında üşümemek ve vücut ısısını korumak için nasıl beslenilmeli?

Beslenme ve Diyet uzmanları kışın soğuk havalarda enerji yoksunluğundan dolayı vücut ısısı düşebileceğini öncelikle dengeli beslenilmesi gerektiğini ve muhakkak sabah kahvaltı yapılması gerektiği konusunda uyarıyorlar.

 

Kışın Vücut Isısı Nasıl Korunur , Neler Yemek Gerekir?

Kış aylarında yağ ve karbonhidrat ağırlıklı besinler yerine protein içeren besinler tüketmek vücut ısısını arttırmaya yardımcı olacaktır. Yumurta, süt, yoğurt, soya sütü, balık, muz, brokoli, makarna, ıspanak gibi protein içeren besinler tüketilmelidir.

 

Protein İçeren Besinler

Kahvaltıda tüketilen pekmez, bal gibi enerjisi yüksek besinler vücut ısısı arttırır.

Pekmez, insanı sıcak tutarak kışın üşümeye karşı en büyük besin kaynağıdır. Kansızlığa da iyi gelen pekmezi özellikle bayanlar ve çocuklar tüketerek kışın üşümemiş olacak ve kadınlarda sıkça rastlanan kansızlığa karşıda korunmuş olacaklar.

 

Üzüm pekmezi

Kansızlık sorunu yaşayan kişiler daha çok üşür. Kansızlığı gidermek için ise demire ihtiyaç vardır. Pekmezde yüksek oranda bulunan demir sayesinde kansızlığı yenmiş ve soğuklarda üşümemiş olacaksınız.

Vücut ısısını korumak için, her sabah kalktığınız zaman aç karnına pekmez içilmelidir. Pekmezi içemeyenler protein içeren yoğurdun üzerine döküp rahatlıkla tüketebilirler.

Bal, vücudun ihtiyacı olan enerji, kalori ve şekeri temin ederek kışın vücudun üşümesini önlemiş olacaktır.

 

Şifa Kaynağı Bal

Bal da, pekmez gibi kansızlığa iyi gelmektedir. Halsiz kaldığınızda rahatlıkla bal tüketebilirsiniz. Balın kilo yapar diye hiç korkmayın, çünkü bal; mineral, vitamin ve amino asitler içerir. Tüm bu maddeler kiloyu korumaya yardımcı olur.

Günde 1 çorba kaşığı tüketilen balla kilo almaksızın vücuda gerekli doğal şekeri ve enerjiyi almış olursunuz.

Gün içerisinde bir avuç badem, 2-3 ceviz ve üzüm tüketerek soğuktan daha az etkilenebilirsiniz.

 

Sağlıklı Beslenme

C vitamini yönünden zengin olan meyve ve sebzeleri kışın üşümemek için yenilmesi gereken besinlerdir.