Karatay Diyeti Örnek Menü

Kategoriler: Beslenme

Kalp ve iç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın soyadıyla anılan bu diyet, sağlıklı Akdeniz tipi beslenme diyeti olarak özetlenebilir.

Karatay diyeti motosu kısa vadede zayıflamak değil; kişinin uzun vadede sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmesine ve bu yaşam biçimini hayatına yerleştirmeye yardımcı olmak. Bu nedenle öncelikle “Karatay diyeti ile ayda kaç kilo verilir?” sorusunu bir kenara atmalısınız

“Karatay diyeti ilk haftasının sonunda neredeyse herkes farkı hissediyor, ama kalıcı sonuç için altı ay,” diyor Prof. Dr. Canan Karatay. Tabii her diyette olduğu gibi bu diyette de doktor kontrolü şart. Hastalığı ya da özel durumu olan kişilerde bu süre değişebilir. Bütün diyetlerde olduğu gibi Karatay diyetinin sporla desteklenmesi gerektiğini söylememize gerek var mı? Sporun etkisi çok büyük ve dikkat edilmesi gereken nokta, hangi egzersiz olursa olsun aktivite süresini yavaş yavaş arttırmak. Örneğin ilk 3 – 4 gün 15- 20 dakikalık yürüyüşle başlayıp bunu her gün belli bir sınıra kadar 5 – 10 dakika artırabilirsiniz.

Karatay diyeti örnek menü

Kahvaltı (08.00-09.00)
2 adet haşlanmış yumurta
8-10 adet tuzsuz yeşil ya da siyah zeytin
Bir dilim beyaz peynir
4- 5 adet kuru kayısı
1 çay bardağı ceviz

Öğle yemeği (13.00-14.00)
Bir avuç içi kadar dana söğüş, bol salata ve zeytinyağlı fasülye
1 bardak tuzsuz ayran
Yarım su bardağı kadar ceviz

Akşam yemeği (18.00-19.00)
Balık, yeşil soğan ve turp
Salata (içine zeytinyağı doğal sirke ve limonun yanı sıra kaya tuzu ve keten tohumu konulabilir)