Açlık kürleri işe yarıyor

Kategoriler: Beslenme

Sadece kilo kontrolü için değil, sağlıklı ve güzel yaşlanmak için de yiyip içtiklerinize dikkat edin. Yediklerinizi “ilaç” gibi düşünmediğinizde, bir gün ilaç yutmak zorunda kalabileceğinizi bilin.

Sadece yediklerinize değil yeme zamanınıza, hızınıza ve ayarınıza da özen gösterin. Az ve öz yemeye, iyice çiğnemeye ve yeme aralıklarınızı doğru belirlemeye dikkat edip, zaman zaman “kısa süreli açlık kürleri” yapmayı deneyin. Bu kürlerin (haftada 1, 2 veya 3 gün) ciddi sağlık faydaları var.

İnsülini frenliyor

Aralıklı açlık kürlerinin pankreası dinlendirdiği, insülin üretimini azaltıp kan insülin seviyesini indirdiği, insülin direncini yönetilebilir hale getirdiğini gösteren ciddi bulgular var. Bu hem kilo almanızı engelliyor, hem mevcut yağların yakımına gösterilen direnci azaltıyor. Bu tür bir beslenme yaklaşımının genetik eğilimi olanlarda diyabeti önlediği, bazı diyabetlilerde de kan şekerini ilaçsız dengeleyebildiği belirtiliyor.

Beli inceltiyor

Aralıklı oruç kürleri, özellikle karın ve bel-kalça bölgesinde biriken yağları eritmede çok etkili. Bunu üçlü bir sistemle başarıyor: İnsülini düşürerek, büyüme hormonu ve norepinefrini ise yükselterek. Bilindiği gibi bu süreçlerin hepsi de yağ yakıp yağ depolamasını azaltan süreçler.

Kanseri önleyebiliyor

Gıda tüketiminin sınırlanması ve kısa süreli açlık kürlerinin sık sık yapılması, kanserden korunmada da etkili yaklaşımlardan biri. Bununla birlikte “açlık kürleri kanseri önler” diyebilmek için daha çok araştırmaya ihtiyacımız olduğu kesin.

Ömrü uzatıyor

Bize göre, yaş 50’yi geçince can boğazdan gelmez, gider! Az ve öz yiyen daha uzun yaşar. Aralıklı orucun laboratuvar hayvanlarında ömrü uzattığı net olarak gösterildi. Ancak insanlardaki ömür uzatıcı etki için henüz net bir kanıt yok. Kanıt yok ama umut var!

Kalbi güçlendiriyor

Kısa süreli açlık kürleri sadece kilonuza değil, kalbinize de “ayar” getiriyor. Bunu kalbinizi olumsuz etkileyen farklı sağlık göstergelerini iyileştirerek başarıyor. Bu tür beslenme tansiyonu, LDL kolesterolü, kan şekerini, trigliserid seviyelerini düşürüyor. HDL -iyi- kolesterolü ise yükseltiyor. Kronik iltihap göstergesi “hs-CRP” seviyelerini azaltıp damarlardaki iltihapsal süreçleri yavaşlatabiliyor.

Belleği koruyor

Şu kural zaten hep var ve burada da geçerli: Bedenimiz için iyi olan beynimiz için de iyidir. İnsülini, paslandırıcı oksidatif stresi ve yaşlandırıcı iltihabi süreçleri azalan bir beyin genç ve güçlüdür. Açlık kürleri beyni beslediği düşünülen (nörotrafik faktör) BDNF’nin de seviyelerini yükseltiyor. Bu nedenle de aralıklı açlık kürlerinin iyi planlandıkları takdirde Alzheimer ve Parkinson gibi yaşlılıkla ilişkili sorunları da geciktirebileceği düşünülüyor.

Gençleştiriyor!

Aralıklı oruç kürleri, hücreleri yaşlandıran oksitleyici (paslandırıcı) süreçleri azaltıp hücreleri yıpratan iltihabi (inflamatuar) olayları baskılar. Hücrelere döllenme, söküğünü, yırtığını, yarasını beresini tamir etme, kirinden pasından temizlenip bir çeşit “kendine dönme” ve “yenilenme” yani detoks fırsatı sağlıyor. Bunda açlıkla yükselen büyüme hormonunun “gençleştirici” etkisinin de payı var.